MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Legendy moří

Stovky let byly lodi neoddělitelným pomocníkem člověka. Provázely ho ve válkách, objevech, při obchodu, v dobách zlých i dobrých. Člověk a loď byli tou silou, která vytvářela dějiny. Důsledky byly často zcela zřejmé a jasné, jindy se však projevily až za mnoho let zprostředkovaně a pozvolna. Jisté je však jedno. Byla to právě loď, která umožnila člověku zvětšit možnosti svého pohyby a sil a tím znásobit dopad lidských skutků. Vyberte si z modelů lodí, které vytvářely dějiny, a které mají svou duši i jedinečný osud, stejně jako lidé.


Trafalgar

21. října 1805 v bitvě u Trafalgaru porazilo anglické válečné loďstvo vedené Horatiem Nelsonem spojenou španělsko-francouzskou válečnou flotilu.
Francouzský císař Napoleon Bonaparte si podmanil téměř celou Evropu. Jeho dalším cílem bylo zničit jednou pro vždy svého tradičního rivala - Velkou Británii. Přišel se smělým plánem překročit Lamanšský průliv a vylodit se v jižní Anglii. Vypravil velké loďstvo, které se střetlo s anglickými obránci.
Bitva byla rozhodnuta jedinečným a v té době novátorským taktickým manévrem. Tímto vítězstvím, v poslední velké námořní bitvě plachetnic v historii, potvrdila Británie svou námořní převahu a stala se na další století světovou námořní velmocí a následně i velmoci hospodářskou a politickou.
To ve svých důsledcích přetrvalo až do dnešních dnů. Válečné lodi na obou stranách byly stejně silné, námořníci stejně udatní, a proto i náš obdiv a pozornost si zaslouží všechny lodi účastnící se v konfliktu.


Cesty do neznáma

Člověk vždy toužil poznat co se skrývá za obzorem kde zapadá slunce. Neznámé kraje, nové země, tajuplné kontinenty,  nevídaná zvířata a rostliny neodolatelně lákaly na cestu k objevům.
Nebylo to jednoduché, vyžadovalo to mnoho úsilí, odříkání a pevné vůle. Nakonec se plavby uskutečnily a znamenaly zrod nových věků. Cesty byly dlouhé a vysilující, avšak změnily běh dějin.Vydejme se s modelem stejné lodi do tohoto dobrodružství.
Vypravíte se na cestu do Nového světa na lodích Santa Maria, Pinta, Nina? Někoho lákají ještě větší dálky. Ten jistě popluje s kapitánem Cookem na jeho slavné lodi  Endeavour. Možná, že jste skromní a chcete se vypravit na Bounty jen pro sazenice před krátkou dobou objeveného chlebovníku. Ale i zde může hrozit nebezpečí a malý člun pak může zachránit i život.


Karavany pokladů

Objevy nových světů přinesly nové poznatky, ale i obrovský rozvoj  pohybu lidí i dopravy zboží. Ať se nám to líbí či nikoliv, člověka vždy zajímalo především bohatství.
Nové země nabízely vše co si jen bylo možno představit. Tisíce mužů se pachtili za zlatem, stříbrem, drahými kameny, kořením, porcelánem a dalšími vzácnými předměty jen proto, aby unikli svému předchozímu způsobu života. Plně naložené flotily lodí putovaly dlouhé týdny do svého cíle. Cesty to byly velice těžké a nebezpečné.
Připomeňte si lodi, které ve svých útrobách vezly tolik pokladů, že celý svět žasne i nyní, když je po staletích náhodou objevíme. Galeona – to byla ta výjimečná loď, která se musela bránit různým útokům a nepřízni počasí a zároveň vše drahocenné dopravit do cíle.


Rychlost především - Clippery

Průmyslová revoluce se v 19 století rychle rozvíjela, vznikala nová odvětví, potřeba pracovních sil se zvyšovala. Rostoucí hromadná výroba vytvářela širokou nabídku zboží, které bylo levnější a stalo se tak dostupnější.
Zaměstnanost v průmyslu přinášela vyšší výdělky a to bylo motorem velké poptávky po bavlněných a hedvábných látkách, koření, čaji a dalším zboží, které se tak stalo dostupným širokému okruhu obyvatelstva. Avšak dobře prodá jen ten, který přiveze zboží nejdříve, tedy ten kdo má nejlepší a nejrychlejší plachetní loď.
Z obchodu se stávají závody, z rutiny prestižní záležitost a často i boj o záchranu holého života. Závod Cutty Sark, kterou si můžete prohlédnout v Londýně a elegantní Thermopylae se zapsal do historie. Kterou si postavíte? Nebo raději obě?


Piráti, bukanýři a korzáři

Máte-li dobrodružnější povahu jistě Vás přitahují příběhy pirátů bukanýrů a korzárů. Opevnění vybudovaná na ostrovech a tajuplné skrýše s bohatstvím, to byla místa kam se často plavily posádky hbitých lodí.
Dobrá výzbroj, znalost moří a oceánů a mistrovství v plavebním umění z nich dělalo vážné protivníky i válečným plavidlům. Je jen na Vás kterou loď si zvolíte na cestu do nebezpečí. Svou základnu můžete umístit do Karibiku, Středozemního moře nebo dokonce až někde k břehům Číny.
Pirátskému řemeslu se dařilo všude. Život korzára však nebylo jen oslnivé bohatství. Každý den byl plný nástrah a nebezpečí. Prostoru na lodi také nebylo mnoho, protože místo bylo potřeba hlavně pro výzbroj a zboží. Při stavbě takové lodi se vším seznámíte.


Jak byl dobyt západ

Je 19. století. Zatím co v Evropě je chudoba a útisk, zde na americkém kontinentě se nabízí vše co by si člověk mohl jen přát. Svoboda, rozsáhlá, málo osídlená krajina, nerostné a přírodní bohatství a hlavně šance pro každého, který se nebojí a chce to zkusit.
Jedinečné možnosti nedopřejí klidu zástupům lidí. Každý chce být u toho, každý chce být tím šťastným, nikdo nechce propást životní šanci. Jak se ale dostat do odlehlých končin rozsáhlého kontinentu se vším potřebným. Jak trvale zásobovat mnoho osadníků, potravinami a a dalším potřebným materiálem? Jak dopravit zpracované kožešiny, vypěstovanou bavlnu nebo dřevo zpět do velkých osídlení nebo dokonce až do Evropy? Možné je to jedině po řekách a hlavně po Mississippi.
Velké parníky se silným kolesovým pohonem to dokázaly. A tam kde nebyla voda, tam tisíce dostavníků vyjíždějí do kraje, aby pomohly dopravit lidi, poštu i zboží.


Pýcha panovníka a klenot na stole

Historická plachetní loď to nebyl jen válečný stroj nebo dopravní prostředek. Loď se stala pro panovníky nebo majitele symbolem jejich moci, důležitosti a síly.
Proto také budování lodí byla věnována mimořádná pozornost a prostředky. Bylo důležité, aby nové lodi byly větší a silnější než jejích předchůdci a lodi soupeřů. To však nestačilo. Loď musela být ne malým, ale často velkým uměleckým dílem.
Řada řezbářů zhotovovala jedinečné sochy a zdobení přídě, boků i zádě lodí. Barvami se nešetřilo a samozřejmostí byly i erby majitelů či panovníka. Avšak jedině žlutá barva zlata dodá lodi tu pravou potřebnou krásu a podpoří majestát panovníka. To již není obyčejná loď, to je šperk. Model takového plavidla je stejně vzácným klenotem. Tato krása však může zdobit Váš pokoj.


Originál můžete spatřit

Historické plachetní lodi byla plavidla vyrobena ze dřeva. Jak dlouho může dřevo vydržet, zvláště když je vystaveno kruté nepřízni počasí a působení slané vody?  
Mít tak model lodi, která se zachovala až do dnešních dní, to by byl zážitek. Ano, je to možné. Je to vlastně malý, možná spíše velký zázrak.
Takových původních historických  plachetních lodí je jen několik. Můžeme tak na vlastní oči vidět práci starých mistrů a stavět náš model přímo podle originálu. Využijme tuto možnost, pokud ji máme. Je mnoho příkladů, kdy požár, přírodní živel, válečné nebo sociální otřesy navždy zničily jedinečné dílo našich předků.


Nenašli jste model, který chcete?

Pak máme pro Vás radu. Každá loď má svůj neopakovatelný příběh, každý model se skládá z mnoha zajímavostí, avšak ne vše se vešlo na tuto stránku. Kompletní nabídku informací najdete v části Obchod. Pokud kliknete na obrázek modelu, pak se Vám otevře úplná katalogová karta modelu lodi, která obsahuje maximum informací o příslušném modelu, ale i o dalších souvisejících zajímavostech, galeriích, podkladech a článcích.

Návrat na obsah