MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Kon-Tiky se vrací.
(S Modely-lodi.cz za Kon-Tiky, část 1.)

Je tomu již 68 roků, kdy se známý norský badatel a cestovatel Thor Heyerdahl vydal se svými pěti přáteli na voru Kon-Tiky přes Tichý oceán, aby dokázal reálnost své teorie o osídlení tichomořských ostrovů z Jižní Ameriky. Jeho balzový vor po 101 dnech plavby dosáhl břehu na atolu Raroia ve skupině Tuamotu. Tato výprava Heyerdahla proslavila. Neobyčejná cesta byla zachycena v knize, která  vyšla i v českém překladu pod jménem Ve znamení Kon-Tiky. Ve své době to bylo unikátní svědectví a kniha se okamžitě stala světovým bestselerem. Cesta voru byla rovněž zachycena v dokumentárním filmu, který v roce 1951 získal Oscara.

Teorie prosazovaná Heyerdahlem měla mnoho příznivců, ale rovněž mnoho odpůrců. Příznivci obou stran se po mnoho desítiletí snažili dokázat svou pravdu. Pokrok ve vědě a technice, ke kterému v posledním období došlo, umožnil rozhodnou tento spor. Na základě analýz DNA se ukázalo, že ostrovy Polynésie byly osídleny z Asijské pevniny a tedy, že se Thor Heyerdahl mýlil. Tato skutečnost však nic nemění na jedinečnosti Heyerdahlovy osobnosti ani na výjimečnosti jeho cesty.


Flotila výpravy Kon-Tiky 2 po vyplutí


Na počest slavné plavby voru Kon-Tiky zorganizovala skupina odvážlivců novou výpravu. Dne 7. Listopadu letošního roku, vypluly dva balsové vory z peruánské Limy směrem k Velikonočnímu ostrovu. Expedice nese název Kon-Tiky 2. Plavba bude shromažďovat údaje o změně klimatu, mořských proudech, životě a znečištění v tichomořských oblastech. Velkou výzvou pro expedici bude především její plán na cestu zpět z Velikonočního ostrova do Peru. Záměrem je doplout s vory dostatečné daleko na jih a tam zachytit větry bouřlivé oblasti tzv “řvoucí čtyřicítky“. Ty mají vory donést až ho oblasti Humboldtova proudu, který by je mohl dopravit zpět do Peru.
Expedice sice pluje na balsových vorech postavených v duchu starých stavebních postupů, avšak vybaveni na palubě je moderní a umožňuje neustálý kontakt plavidel s pevninou. Na webovských stránkách expedice
je průběžně publikováno dění na palubě, nová pozorování i fotografie. Nalezneme zde i mapu s aktualizovanou polohou obou vorů a mnoho dalšího.


Západ slunce z paluby druhého voru


Využijme možnosti, které nám současná technika nabízí. Společně  s posádkou můžeme prožit nevšední okamžiky, které se nebudou opakovat. Pokud zrovna stavíme svůj model lodi
- voru Kon-Tiky, může nám být tato expedice cennou inspirací. Výprava je zatím úspěšná. Vánoce posádka oslavila již na Velikonočním ostrově a nyní jsou oba vory na cestě zpět do Peru.
Zdroj: http://www.kontiki2.com/


Prohlédněte si stavebnici modelu lodi Kon-Tiki

Není skladem
MM703
Měřítko: 1:18
Délka: 59 cm

Přesný model balzového voru, na kterém Thor Heyerdahl podnikl legendární 101 den dlouhou cestu z Peru přes Pacifik.
Návrat na obsah