MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

HMS Endeavour byl pravděpodobně objeven

Slavný Endeavour kapitána Cooka byl pravděpodobně objeven. Stalo se tak 230 let po tom, co byl prodán, potopen a následně zapomenut. Endeavour byl jednou z nejslavnějších lodí v celé námořní historii. Do dějin se zapsal plavbou kapitána Cooka do jižního Pacifiku, při které byla v roce 1770 objevena Austrálie.

Cesta výpravy na lodi HMS Endeavour

HMS Endeavour vyplul v srpnu 1768 s vědeckou expedicí do Tichého oceánu. Cílem bylo sledování průchodu Venuše přes sluneční kotouč. Zároveň se předpokládalo i prozkoumání tehdy neznámých oblastí jižního Pacifiku. Výpravě velel kapitán Cook, který se společně s dalšími 94 členy posádky vypravil přes Atlantický oceán. V listopadu téhož roku zakotvili v Riu de Janeiro.


Australská replika lodi Endeavour


Následně pokračovali kolem Hornova mysu do Tichého oceánu. V dubnu přistáli na Tahiti, kde strávili 6 měsíců pozorováním. Jakmile bylo studium Venuše dokončeno, vypravili se prozkoumat neznámé oblasti jižního Pacifiku. V říjnu dosáhl Endeavour pobřeží Nového Zélandu. Dalšího půl roku posádka mapovala jeho pobřeží a okolí a 29. dubna Endeavour jako první evropské plavidlo přistál u Australského pobřeží. Výprava mapovala pobřeží, rostliny i živočichy. Na svých cestách objevila i Velký bariérový útes. V březnu následujícího roku se Endeavour vypravil na zpáteční cestu a svou pouť zakončil 12. července v Doveru.

Specifikace lodi Endeavour
Výtlak: 366t
Délka: 28m
Ponor: 3,5m
Plocha plachtoví: 2777m2
Rychlost: 13 – 15 km/h
Posádka: 13 námořníků
Cestující: 82 osob
Výzbroj
: kanony

Historie lodi HMS Endeavour

Endeavour byla menší loď uzpůsobena pro dopravu cca 100 osob. Po návratu ze své slavné cesty v roce 1771 upadnul v zapomnění a v roce 1775 byl prodán. Nový majitel jej přejmenoval na Lord Sandwich. Po vypuknutí Války za nezávislost byl vyslán k Rhode Island jako vězeňské plavidlo. V průběhu bojů byla loď zapálena a potopeno, aby její vrak blokoval přístav.

Ütroby lodi Endeavour


Vrak byl objeven po dlouhém a intenzivním archeologickém výzkumu, společně s vraky dalších 13 lodí. Výzkumná společnost RIMAP oznámila, že si je jista na 80 až 100%, že objevené trosky patří lodi Endeavour.


Místo nálezu vraku lodi Endeavour


Budeme si však muset počkat na definitivní potvrzení této zprávy, což bude záviset na výsledcích analýzy vylovených vzorků a to může trvat dlouhou dobu. Zpráva o objevení vraku Endeavour se už v minulých letech objevila několikrát, takže ve svých konečných soudech musíme být opatrní.


Na našich stránkách najdete několik modelů lodí poutajících se k této události. Je to model lodi HMS Endeavour od Mantua, Model lodi HMS Endeavour od Occre
, model člunu lodi Endeavour od Artesania Latina, model lodi Endeavour od Jotika a model lodi Endeavour od Artesania Latina. Stačí si jen vybrat.


OC14005
Měřítko: 1:54
Délka: 81,5 cm
Výška: 60 cm
Průměrná doba stavby: 650 h

Legendární loď, která objevila Austrálii, Nový Zéland a mnoho dalších tichomořských souostroví.
MM774
Měřítko: 1:60
Délka: 81 cm

Legendární loď, která objevila Austrálii, Nový Zéland a mnoho dalších tichomořských souostroví.
Prodej ukončen
AL22516
Měřítko: 1:60
Délka: 80 cm
Výška: 69 cm

Legendární loď, která objevila Austrálii, Nový Zéland a mnoho dalších tichomořských souostroví.
Není skladem
JO9006E
Měřítko: 1:64
Délka: 72,5 cm

Prémiová stavebnice představuje rozšířené vydání standardního modelu lodi Endeavour.
Prodej ukončen
AL19015
Měřítko: 1:50
Délka: 42 cm
Výška: 27 cm

Výsadkový člun kapitána Cooka. Přímý svědek průzkumných misí na Nový Zéland a Australii.
Návrat na obsah