MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

La Fayette, hrdina a jeho loď

Na našich stránkách máte možnost seznámit se s krásným modelem krásné lodi – Hermione La Fayette. Poněkud delší název, ve kterém jistě rozpoznáme francouzský původ, naznačuje mnohé. Mnozí říkají:“Bez La Fayetta a Francie by Spojené státy byly součástí Britského společenství národů“. Poodhalme alespoň něco z historické úlohy lodi a člověka, kteří se o to zasloužili. Málokdo by asi věřil, že tyto osudy se odehrávaly i na našem území.
Je to podivuhodný začátek spojenectví staré evropské mocnosti Francea s novodobou velmocí Spojenými státy. V tomto příběhu hrála významnou úlohu loď, jejiž model máme v nabídce. Svou nevtíravou elegancí a barevným provedením, čehož je dosaženou použitím ušlechtilých dřev, si získá srdce každého. Kombinace půvabu a příznivé ceny má za následek, že model lodi Hermione La Fayette je velice žádaný.

Kdo byl La Fayette
Gilbert du Motier, markýz de La Fayette často spíše známý jednoduše jako La Fayette (6. září 1757 – 20. května 1834) byl francouzský aristokrat a důstojník. Narodil v Chavaniac, v provincii Auvergne na jihu centrální Francie v rodině jednoho z nejstarších rodů, který se proslavil svou udatností v bojích a válkách i pohrdáním nebezpečím. La Fayette se zúčastnil americké války za nezávislost a počátečních fází francouzské revoluce.  Byl velmi dobrý přítel George Washingtona.

Briga Hermione

V roce 1778 se ve vojenských loděnicích ve městě Rochefort začala stavět fregata Hermione. Byla dlouhá více než 210 stop a na svých třech stěžních nesla plachtoví o celkové ploše vice než 16.000 čtverečních stop. Hermione byla postavena podle plánů inženýra Chevillard Ainé. Hermione byla první ze skupiny 4. fregat postavených v Rochefort. Patří do kategorie tzv. lehkých fregat, vyznačující se svou rychlostí a hbitostí. Hermione byla vybavena 26 děly, které byly schopné pálit 12 ti liberní projektily.


Tak se Hermione a La Fayette setkali

Mladý La Fayette byl nadšen všemi novými myšlenkami svobody. Aby přispěl k vítězství americké strany rozhodl se odplout do Ameriky. Předtím tam již jednou byl a navíc si vysloužil hodnost generála. Po předchozí roční usilovné aktivitě se mu podařilo soustředit mnoho prostředků na podporu amerického boje za nezávislost. Lodí,  na které La Fayette roku 1781 plul, a která přivezla Americe pomoc, byla právě Hermione. Za svého působení v Americe se seznámil s Georgie Washingtonem. Toto přátelství bylo velice hluboké a později významně pomohlo. Jeho cesta byla tak úspěšná, že se mu po návratu do Francie dostalo velkolepého přivítání a 22. ledna 1782 byl dokonce přijat ve Versailles.


Štěstí jej opustilo

Ve Francii byl La Fayette vnímán jako kontroverzní postava. Na jedné straně jej šlechta hanobila za jeho aktivní zapojení do Francouzské revoluce, na druhé straně radikální jakobíni mu nemohli přijít na jméno za jeho šlechtický původ a styky s králem. Přízeň a nálada lidu ve Francouzské revoluci byla vrtkavá a proměnlivá. La Fayette časem upadl v nemilost a nakonec byl uvězněn. Teprve po vítězství Napoleona Bonaparta a na jeho přímý rozkaz byl La Fayette v září 1797 propuštěn.


Generace nezapomínají
La Fayette je národním hrdinou ve Francii a ve Spojených státech amerických. Celý svůj život žil a bojoval jako občan Spojených států, což bylo nakonec oceněno i tím, že v roce 2002 dostal čestné občanství Spojených států. Jeho obraz je dokonce trvale vystaven v senátu.
Pro jeho podíl na americkém boji za nezávislost nesou mnohá města a památky v celých Spojených státech jeho jméno - La Fayette.
Krásný model lodi (stavebnice) Hermione La Fayette od výrobce Artesania Latina si můžete prohlédnout zde.

Model lodi Hermione La Fayette
Návrat na obsah