MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Kde je Bluenose II?

Rybářský a závodní škuner Bluenose i jeho věrná replika Bluenose II jsou legendami, o kterých bylo napsáno desítky publikací i nepřeberné množství novinových článků.
Také my jsme publikovali některé informace k tomuto tématu, jakými byly např
. Bluenose nebo Rekonstrukce Bluenose II. Při práci s nejrůznějšími podklady jsme se stále hlouběji ponořovali do vzrušující historie tohoto příběhu a postupně jsme začali chápat hloubku stopy, kterou lodě zanechaly v kanadské společnosti. Znalost osudu lodí, okolností jejich vzniku, společenské atmosféry jejích plaveb i dalších detailů soužití lodí, společnosti a země, patří mezi základní požadavky na modeláře. Jen tak může vzniknout dílo, které není jen kvalitně řemeslně postavený statický exponát, ale řadou drobných detailů odráží i dobu a místo existence lodi. Pocit uspokojení z takto dokončeného díle je pak dvojnásobný.

Plán

Tyto a další podobné myšlenky se nám neodbytně připomínaly, když jsme na podzim loňského roku připravovali ediční plán na letošek. Je to výzva, kterou nelze odmítnout, a proto rozhodnutí bylo jednomyslné. Našim čtenářům přineseme nezprostředkované informace z „místa Bluenose“, které by jinak obtížně získali.
Domovem Bluenose je provincie Nova Scotia v Kanadě, a proto jsme přípravné práce na cestu zahájili již v zimě. Nejdříve bylo nutno zjistit kde se Bluenose II aktuálně nachází a kde bude v době naší připravované návštěvy. V mediích se vyskytovala řada informací, avšak důvěryhodný poznatek o umístění lodi nebylo možno získat. Proto jsme se obrátili na ředitele muzea s expozicí Bluenose, kapitána Wayne Walters, který nám  jednoznačně potvrdil, že Bluenose II bude v době naší cesty ve městě Lunenburg, Nova Scotia, Kanada:


“Bluenose II will be located in her home port of Lunenburg, NS for the month of June.
Regards,
Capt Wayne Walters, Director of Operations, BLUENOSE II”


Rozhodnuto

Cíl cesty byl stanoven a tak bylo možno pracovat na dalších nutných krocích. Především jsme museli připravit itinerář, bez kterého by nám mnoho zajímavého uniklo. Dále jsme pokračovali v zajištění dopravy a ubytování a v průběhu jarních měsíců jsme ještě řešili řadu dalších větších i menších organizačních problémů. Použití letadla k dopravě do Kanady bylo jasné, avšak pro volbu způsoby dopravy po kanadském vnitrozemí se nabízela řada možností. Vzhledem k rozloze kontinentu i 17 dnům, které jsme měli pro misi k dispozici, bylo nalezení optimálního řešení naprosto klíčové. Nakonec jsme se rozhodli pro pronájem auta na téměř celou dobu pobytu. Konečně nadešel začátek června, my měli vše sbaleno a mohli jsme vyrazit.

Související

Prodej ukončen
AL22453
Měřítko: 1:75
Délka: 69 cm
Výška: 57 cm

Slavná kanadská jachta, která se stala vítězem mnoha soutěží
Návrat na obsah