MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Nastal prosinec a Bounty vyplouvá

Přenesme se v čase o 225 let zpátky. Píše se rok 1787. Je mrazivý a nevlídný prosincový den. Z přístavu v Portsmouthu vyplouvá nenápadná loď, se kterou se přišlo rozloučit pár zvědavců a příbuzných od příslušníků lodní posádky. Byla to loď Bethia, kterou v deptfordské loděnici přestavěli a přejmenovali na HMS Bounty.
Sehraná posádka zručně rozvinuje plachty a plavidlo se pomalu vzdaluje na otevřené moře.

Přihlížejícím na břehu se v mlžném oparu, který je tady tou dobou častý, začínají ztrácet velká písmena s názvem Bounty, která jsou vyřezané na zádi lodi, hned pod kapitánskou kajutou. Námořníci zcela mechanicky vykonávají své povinnosti a v myšlenkách jsou na sluncem prohřáté pláži někde v Pacifiku, kam mají namířeno.

Model lodi Bounty, záď (www. modely-lodi.cz)
Název lodi je vidět daleko

Zkušený kapitán William Bligh, který se vyznamenal jako skvělý navigátor na lodi HMS Resolution během Cookovy poslední plavby, prochází palubou lodí a kontroluje, zda je vše tak, jak nařídil. Zvláště pečlivě prověřuje uvázání výsadkových člunů i jejich vybavení. Na rozbouřeném oceánu by jakákoliv chyba nebo nedůslednost mohla mít tragické následky. Navíc tyto čluny mají v jejich misi důležité poslání. Netuší, jakou roli jeden z těchto člunů v jeho životě v budoucnu sehraje.

Model lodi Bounty, čluny (www. modely-lodi.cz)
Čluny musí být dobře připevněny

Vše se zdá být v pořádku, a proto zamíří do podpalubí, aby si i zde ověřil stav lodi před dlouhou cestou. Úkolem lodi je přivést z oblasti Tahiti 300 chlebovníkových sazenic. Polovina měla být dodána na Jamajku a druhá polovina měla skončit v Královské botanické zahradě na Sv. Vincenci. Na lodi byly pro tento účel namontovány i speciální držáky, aby se sazenice nepřevrhly.

Cesta to bude daleká, a proto kapitán na závěr prověřuje, zda bylo naloženo dostatečné množství zásob. U dna lodí je velké množství sudů s nasoleným masem a ve skladovacím prostoru jsou balíky se suchary a mnoho dalšího, co bude na tak dlouhé cestě potřeba. Obzvlášť pečlivě prověřuje i soudky s vodou.

Zdá se, že vše je bez vážnějších nedostatků, a proto nic nestojí v cestě, aby loď pokračovala podél pobřeží Afriky  na jih  a odsud dál přes Indický oceán kolem Austrálie až do Pacifiku. Plavba pod zkušeným velitelem probíhá dobře a v říjnu následujícího roku loď zakotví u břehů Tahiti. Další příběh je již dostatečně znám, a proto zde uvedeme jen mapu, na které je vše názorně vidět.

Nad touto mapou a s modelem na stole si dobře dovedeme představit celý vzrušující příběh.

V článku byly použity fotografie
postaveného modelu lodi HMS Bounty Elite serie od Artesania Latina, který je i v naši nabídce. Více informací o tomto modelu naleznete na stránce s popisem stavebnice modelu lodi Bounty.

Návrat na obsah