MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Námořní brána do Kanady

Je pátek a my se probouzíme do hezkého, ale chladného dne. Jsme na pobřeží poloostrova Peggy´s Cove. Od moře fouká čerstvý vítr a tak se příliš nezdržujeme vysedáváním u snídaně a vyrážíme. Do Halifaxu to sice není daleko, ale den máme nabitý programem, takže se musíme snažit vše zvládnout.

Silnice kopíruje linii pobřeží a my máme možnost nahlédnout do rybářských usedlostí, které jsou rozprostřeny v jednotlivých zátočinách. Asi po 15 minutách cesty přijíždíme k malému parkovišti na okraji silnice s výrazně označenou stezkou vedoucí do skal na pobřeží.
Neodoláme a jdeme zjistit kam až vede a co je na ni tak zvláštního. Dobře udržovaná pěšina se klikatí kolem velkých balvanů a po 5 minutách přicházíme k velkému žulovému monumentu, který byl vytvořen úpravou monolitů nacházející se v okolí.

Z vytesaného textu se dozvídáme, že stojíme u památníku obětí katastrofy letu 111. Deset kilometru odsud, právě na horizontu se nedlouho po startu z letiště v Halifaxu zřítilo do ledových vln letadlo společnosti Swissair. Ocelově tmavá obloha i studený vítr z moře umocňují naše chmurné pocity. Dále proto neotálíme a asi po půlhodině cesty jsme již v přístavní zátoce města Halifax.

Halifax
Město ve své historii zažívalo období stagnace i prudkého rozvoje. Cestou po nábřeží míjíme bronzový pomník všem přistěhovalcům, kteří zde vystupovali na molo zbudované z masivních dubových klád.

Byl to právě Halifax, kde v dávných dobách všichni přistěhovalci poprvé spatřili svůj nový domov. Z lodí pak pokračovali vlakem do vnitrozemí, aby hledali místo svého uplatnění.
O kousek dál se nám otevírá výhled na zúžený vjezd do přístavní zátoky.


Svědkové válečných událostí
V roce 1917 se zde odehrála obrovská tragédie. Když v průběhu 1. světové války role Halifaxu jako důležitého přístavu významně vzrostla, tak úzkým hrdlem zátoky proplouvalo mnoho lodí naložených válečným materiálem i vojskem. Při vysoká intenzitě pohybu plavidel nebylo divu, že vlivem nepříznivých okolností se tady srazily dvě lodi, z nichž jedna byla vrchovatě naložena výbušninami. Neuvěřitelná síla exploze, která za krátko nastala, byla překonána až jaderným výbuchem. Obrovské ztráty na životech a materiální zkáza je podrobně zdokumentována v místním námořním muzeu, které nemůžeme vynechat.

Ve výstavní hale vidíme výtisk novin Halifax Herald ze 4. září roku 1939 přinášející zprávu o torpédování a potopení parníku Athenia a vstupu Velké Británie do války.

Prohlížíme si různé zbraňové systémy používané v námořních bitvách 2. světové války a z blízka můžeme vidět i nechvalně známou námořní minu připomínajícího ježka.
V ceně vstupného je i prohlídla slavné lodi CSS Acadia, která kotví před vstupem do muzea.

Související

Prodej ukončen
AL22453
Měřítko: 1:75
Délka: 69 cm
Výška: 57 cm

Slavná kanadská jachta, která se stala vítězem mnoha soutěží
Návrat na obsah