MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Rekonstrukce slavného škuneru Bluenose II

Rekonstrukce, možná by bylo lépe napsat nová stavba, kanadského škuneru Bluenose II neprobíhá dobře. Stručně by se dalo říct roky zpoždění a o miliony překročený rozpočet. Jen poplatky za nedávné soudní spory byly vyšší, než byla cena původního Bluenose II. Celkové náklady současného projektu dosáhly již výše 16,7 milionů dolarů a očekává se, že dále porostou.
Původní Bluenose byl kanadský rybářský a závodní škuner z Nova Scotia postavený v roce 1921. Škuner se proslavil vítězstvími v různých soutěžích a stal se národním symbolem Kanady. Byl zobrazen na známce i na 10 centové minci.
Bluenose II byl postaven v roce 1963 pivovarem Oland za zhruba 300 tisíc kanadských dolarů jako přesná replika původního Bluenose. Sloužil pro propagaci výrobků firmy Oland. V roce 1979 byl převeden do vlastnictví provinční vlády Nova Scotia. V létech 1994-1995 byla prováděna obnova trupu. Federální vláda vyčlenila 2,3 milionů dolarů na restaurátorské práce. Tuto investici však doprovázel skandál, neboť na samotnou opravu lodi se dostalo málo peněz a většina zmizela v poradenské firmě, která se na akci podílela.
V červenci 2010 vláda Nova Scotia uzavřela novou smlouvu v objemu 12,5 milionů dolarů na obnovu Bluenose II s konsorciem tří loděnic. Slovo obnova je nepřesné, protože původní škuner byl z větší části vyřazen a loď byla s použitím nových materiálů postavena převážně znovu
Loď byla oficiálně spuštěna na vodu v roce 2013, avšak hned byla vytažena na břeh, aby mohly pokračovat další práce.


Škuner je v současné době v přístavišti v městě Lunenburg, Nova Scotia. Ačkoliv současnou etapu projektu komplikují další právní spory je naděje, že loď bude brzy dokončena a my budeme mít možnost si ji prohlédnout v plné kráse.


Související
Model lodi Bluenose II od Artesania Latina

Návrat na obsah