MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Replika Niny opět pod vodou
Replika Kolumbovy lodi Nina kotvicí v přístavu  Corpus Christi v Texasu se koncem minulého měsíce potopila.
Loď byla postavena ve Španělsku společné s replikami Santa Maria a Pinta v roce 1992. U příležitosti 500. výročí  podnikly cestu přes Atlantik. Podrobněji o osudech těchto lod
í jsme psali zde. (Kde je Kolumbova flotila z oslav slavného výročí?)


Replika Nina se potopila v časných ranních hodinách.

Příčina nebyla známa, protože kolemjdoucí ji objevili až zatopenou. Kim Mrazek, president jachtařské asociace v Columbusu řekl, že má podezření, na zrezivělý hřebík, což následně mohlo způsobit uvolnění prkna v bednění trupu. Město ihned vyslalo skupinu potápěčů, aby prozkoumala míru poškozeni a  příčinu potopeni. Štěstím bylo, že v tu dobu byl odliv, takže trup lodi sedl na dno a část plavidla byla nad vodou. Potápěčům se podařilo utěsnit místo, kde voda pronikala do trupu. Následně byla nasazena výkonná čerpadla a loď se konečně zvedla na hladinu.

Mrazek prohlásil, že jsou všichni šťastni, že se loď opět podařilo vyzdvihnout. V nejbližších týdnech plánují poslat loď na rekonstrukci trupu do loděnic v Arkansasu. Věří, že pak se takové nepříjemné překvapení nebude opakovat. Po ztroskotání Slodi anta Maria Kryštof Kolumbus přestoupil na Ninu a zbytel památné výpravy absolvoval na ní. Proto doufáme, že se vše podaří a tato úžasná replika bude zachráněna i do dalších let.

V nabídce máme model této slavné lodi od několika výrobců. Nina od Mantua, Nina od Artesania Latina a Nina od Amati.


Zdroj: Corpus Christi Caller Times

Návrat na obsah