MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Jak začít stavět svůj první model lodi

Vítejte ve světě lodního modelářství

Postavte si  krásný model  dřevěné lodi a objevte nového úchvatného koníčka! Loďní modelářství nabízí potěšení z práce s jemnými nástroji a ušlechtílým dřevem, uspokojení z nabytí nových dovedností a pýchu, kterou budete pociťovat nad dokončeným modelem v muzeální kvalitě, který jste dokázali postavit jen vy sami.

Začínáme - příprava ke stavbě a potřebné pomůcky

Prvním krokem před zahájením stavby modelu lodi je prostudování dostupných informací o modelu  z literatury, veřejných zdrojů, plánů i pokynů přiložených ke stavebnici. K perfektním znalostem o konstrukci modelu lodi dospějete, jestliže si přečtete přiložené pokyny a pokud pečlivě prostudujete všechny obrázky a nákresy s označenými čísly, které jsou součástí zakoupené stavebnice.  Postupujte plynule a systematicky, krok za krokem, nejasné části stavby nepřeskakujte, ale naopak dále studujte až vše pochopíte, protože jinak se můžete dopustit chyb, což znamená ztrátu času a peněz. Instrukce ke stavbě byly napsány skupinou zkušených modelářů a jsou podávány metodou krok za krokem tak, aby byly snadné i pro začátečníka. Jakmile jsme si jisti, že jsme pochopili každý krok stavby, zkontrolujeme zda jsme dostatečně vybaveni nástroji a materiálem. Pokud stavíme ze stavebnice, dostaneme v balení veškerý potřebný dřevěný materiál i kovové díly, takže budeme potřebovat už pouze nářadí. My zde popíšeme pouze to nejdůležitější nářadí a pokud modelář má k dispozici lepší vybavení, bude to jen ku prospěchu věci. Správné nástroje jsou jedním ze základů úspěchu a nic je nemůže nahradit.

Stavebnice modelů lodí, které dodáváme, mají díly předřezány laserem, takže základní ppoužívaný nástroj bude skalpel, který bude asi nejpotřebnější. Pro usazování dílů můžeme s výhodou použít vhodné malé kladívko a pinzetu.
Důležitým nástrojem jsou jemné jehlové pilníky v různých profilech, plochý, kulatý, půlkulatý, trojúhelníkvý atd. Pro začátečníky nabízíme základní malou sadu nářadí obj. č. 27050, kde jsou všechny zmiňované nástroje. Využití najde i lupenková pilka s řeznou deskou a sadou náhradních pilek o různé hrubosti a to jak na dřevo, tak i na kov. Pokud použijete lupenkovou pilku, nikdy neřežte přesně po nakreslené lince, ale kousek mimo, aby bylo možno brusným papírem nebo pilníkem linii přesně dorovnat. Různá tloušťka dřeva vyžaduje použítí pilek s různou hrubostí a tloušťkou. Pilky č. 1 se používají pro dřevo do max. tloušťky 1,5 mm, pilky střední jako č. 3, 4 a 5 pro tvrdé dřevo nebo tlustou překližku.

Použítí stavebnic modelů lodí s laserem vyřezávanými díly významně redukuje nutnost řezání lupenkovou pilkou. Případná elekrická lupenková pilka výrazně urychlí práci, avšak u dobře použité ruční lupenkové pilky je často kvalita výsledného díla lepší. Neobejdete se ani bez malé vrtačky ať už ruční nebo  elektrické na 12 V, která se hodí na vrtání otvorů do 3 mm a na upravů profilů různých dílů. Pro tuto vrtačku existuje široký sortiment nástavců nejrůznějších tvarů, velikostí a účelu. Díry můžete vyřezat i ruční vrtačkou nebo pilníkem.

Pár kleštiček, pokud možno malé a střední velikosti, nám pomůže při manipulaci s drobnými díly a při vázání uzlů nebo při ohýbání drátků či profilů. Štípací kleště použijeme na přesné ukončení lanek nebo mosazných drátků. Pokud si chcete základní nářadí pořídit najednou, pak v naší velké sadě nářadí obj č. 27000 najdete již většinu potřebných základních nástrojů. Pro řezání dřeva a jeho tvarování existuje celá spousta nožů s výměnnými čepeli, které nám významně pomohou. Řezačka plaňek obj. č.27004 není sice nezbytná, ale při velkém množství planěk, které budeme zpracovávat jistě velmi pomůže.Konečná úprava dřevěného povrchu se provádí smirkovým papírem o různé hrubosti 80, 120, 240. Papír se používá buď v listech jak je nebo je možno jej nalepit, případně připevnit připináčkami na vhodný špalíček dřeva, se kterým se pak lépe pracuje, nebo použít náš držák smirkového papíru.  Pro začátečníka je rovněž důležité mít pro plaňkování trupu ohýbačku, případně ohýbací kleště obj. č 8151

Dobré nůžky najdou široké uplatnění např. i při vystřihování dílů z tenké překližky. Na dočasné spojování dřevěných dílů jsou nezbytné modelářské špendlíky, případně malé hřebíčky s malým kladívkem či připináčky i modelářské svorky. Nesmíme zapomenou ani na lepidlo. Požívájí se dva typy lepidla - pro většinu prací nejlépe vyhovuje disperzní bílé lepidlo např Herkules a pro lepení ozdob a některých drobných dílů lepidlo vteřinové. Dobré posuvné měřítko, nejlépe s dobře čitelným digitálním displejem je nezbytnou podmínkou pro kontrolu všech důležitých rozměrů a vzdáleností. Úhelník pak zajistí správnou kolmost. Pro konečnou úpravu, čištění a natírání, potřebujeme řadu štětců - malé č. 0 a 1 a střední č. 4 a 5. A nakonec, velice užitečný přípravek je držák trupu obj. č. 27010, který usnadňuje manipulaci s lodí při stavbě, lepení atd.. Existuje samozřejmě celá spousta dalšího nářadí, která nám při práci výrazně může pomoci, ale snažili jsme se vyjmenovat alespoň to základní.


Pracovní stůl
Plocha jako taková není ani tak důležitá. Může to být nějaký koutek nebo kuchyňská deska.  Důležitý je však pořádek na ploše, protože pracujeme s množstvím drobných dílů, které se mohou snadno ztratit a náhrada zabere zbytečné úsilí. Vhodné osvětlení pracovního prostoru je důležitou součástí práce, protože úspěch modelářské práce spočívá především v práci s detailem, což bez dobrého osvětlení nelze úspěšně dělat. Abychom zbytečně nemarnili peníze a čas opětovně doporučujeme držet se postupu, který je přiložen ke stavebnici.

Volba modelu
Při úvahách o vhodném modelu  pro nezkušené a začínající modeláře doporučujeme vybírat z levnějších stavebnic, protože vše se nemusí napoprvé podařit tak, jak byste si přáli. Pro začátek Vám doporučujeme si vybrat z následujícíh modelů:


1. Model člunu Bounty - nízká cena, jednoduchá stavba, jednoduché plachtoví a lanoví, silný historický příběh. Po dokončení stavby je možno pokračovat stavbou Bounty pro dosažení kompletu.

2. Viking - nízká cena, jednoduchá stavby s jednoduchou  plachtou bez  barvení,  významné historické pozadí tohoto typu lodí.

3. Golden Star - přijatelná cena, složitost stavby přijatelná pro pečlivé začínající modeláře, nová verze stavebnice je vybavena excelentním návodem s barevnými fotografiemi.

Pokud chcete vybírat z více typů přečtěte si ještě s článek Průvodce výběrem modelu lodi.

Návrat na obsah