MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Model lodi Prins Willem od Corel – historie lodi a repliky

Prins Willem byla loď s největší obdélníkovou zádí z celé flotily Holandské východoindické společnosti. Spuštěna na vodu a vystrojena byla v Middleburgu v období let 1649 až 1650.

Prins Willem byl následně upraven pro použití jako válečná loď. Kromě demontáže některých přepážek, bylo přidáno 6 palebných stanovišť, a to tři na každé straně. Po krátké období byl Prins Willem vlajkovou lodí slavného admirála Witte de Witt v bitvě o Kentish Knock během první Anglo-holandská války. Později byla vrácena původní společnosti, která ji od roku 1653 až do roku 1660 používala k obchodu s Indií.


Charakteristika lodi
Jméno: Prins Willem
Majitel: Dutch East India Company
Spuštění na vodu: 1649
Osud: potopení u Madagaskaru v roce 1662
Tuny: 700t
Délka: 42 m
Výzbroj: 32 kanónů

Replika

Replika se stejným názvem byla postavena v létech 1984 až 1985 v holandských loděnicích Amels v Makkum pro Nagasaki Holland Village v celkovém nákladu 1,4 miliardy jenů.

V roce 2003 vyhlásila, provozní společnost Nagasaki Holland Village bankrot a replika byl prodána holandské společnosti za 130 milionů jenů. V roce 2004 se replika stala součástí zábavního parku Cape Holland v Nizození. Po několika letech provozu došlo v roce 2009 k tragické události. Ráno 30. července celou loď zachvátil požár a replika byla zničena. Příčinou byla patrně závada na elektroinstalaci.


Model lodi Prins Willem od firmy Corel je věrnou rekonstrukcí lodi v provedení pro komerční provoz u Holandské východoindické společnosti.

Související

Není skladem
CO40
Měřítko: 1:100
Délka: 73,5 cm
Návrat na obsah