MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Loď Mayflower II, legenda se vrací
V září byla v muzeu  Mystic Seaport spuštěna na vodu replika slavné lodi Mayflower pojmenovaná jako Mayflower II.

Mayflower byla anglická plachetnice typu galeona, která byla spuštěna na vodu roku 1615.

Do své slavné plavby, kdy v roce 1620 přivezla z Anglie do Ameriky skupinu anglických puritánů a separatistů, sloužila jako obchodní loď dopravující z Bordeaux do Londýna víno.
Dne 16. Září, podle gregoriánského kalendáře, opustila Mayflower anglický přístav Plymouth a se 102 cestujícími a 25 - 30 členy posádky na palubě zamířila k severoamerickým břehům. Cestující na lodi, kteří se pak usadili na území dnešních východních států USA, vešli do dějin jako Otcové poutníci.


Loď byla nákladního typu, takže pro pasažéry byla malá a nepohodlná, cesta byla vyčerpávající a někteří při cestě či těsně po ní onemocněli. Mayflower původně mířila do ústí řeky Hudson na severním okraji anglické kolonie Virginia založené roku 1607 spolu s osadou Jamestown, ale odchýlila se od kursu a zakotvila v Cape Cod Bay nedaleko budoucího Plymouthu ve státě Massachusetts v USA. Ze služby byla vyřazena roku 1622 a roku 1624 byla prodána a rozebrána.

Stavba repliky trvala 3 roky, protože celý realizační tým se při stavbě snažil používat jen dobové technologie, aby se zrodilo historicky věrné plavidlo.

Letošní zimu stráví Mayflower II v přístavu Mystic Seaport Museum. V květnu 2020 vypluje do Bostnu, kde se ve dnech od 14. do 19. května zúčastní festivalu Mayflower Sails 2020 a dne 21. května 2020 se pak symbolicky vrátí domů do Plymouthu v Massachusetts

Zdroj: www.mayflowersails2020.com


Model lodi Mayflowerm stavebnici naleznete zde.

Návrat na obsah