MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Fragmenty z Titaniku

Zavítá-li turista nebo modelář do námořního muzea v Halifaxu nemůže minout bez povšimnutí velice rozsáhlou expozici osudu lodi Titanik.

Důvod, proč toto námořní muzeum věnuje velký prostor vzpomínce na Titanik i události s ní spojenou je prostý. Halifax má výhodnou polohu směrem k evropské pevnině, a proto byl intenzivně využíván jako základna kabelových plavidel. Počátkem dvacátého století docházelo k bouřlivému rozvoji telefonie, která se bez podmořského kabelu neobešla.
V době potopení Titaniku kotvily v přístavu čtyři kabelové lodi, které hned, jak to jen bylo možné, vypluly do místa neštěstí. Kabelové lodi disponovaly velkým prostorem, a proto bylo rozhodnuto o jejich použití. Stál před nimi smutný úkol. Měly prohledat místo potopení Titaniku a naložit vše co by našly. Tedy především oběti neštěstí, ale i nejrůznější plovoucí trosky a zbytky z Titaniku. Celkem bylo nalezeno 306 těl, z nichž většina byla pohřbena v Halifaxu.

Námořní muzeum v Halifaxu

V muzeu je zdokumentován celý příběh slavné lodi, její stavba, tragická plavba i zánik. Expozice významně čerpá z dokladů i materiálu, který byl shromážděn pomocí kabelových lodí. Můžeme obdivovat kusy nábytku nebo krásně vyřezávané zdobení schodiště ve společenské místnosti první třídy. Autenticky provedené kajuty umožnují na jednom místě porovnat rozdíly ve vybavení i komfortu. Tomu odpovídala i cena za lodní lístek. Rozdíly byly veliké. Zatímco salonní kajuta stála v přepočtu více než 128 000 USD lístek do 2. třídy stál “jen“ necelých 2000 USD (60 USD původně) a ve třetí třídě v průměru jen kolem 800USD v dnešních cenách. Z vybledlé fotografie se na nás dívá tvář cestujícího, který kajutu tenkrát obýval. Pozoruhodností jsou i jeho zdokumentované další osudy.

O kousek dál máme možnost obdivovat krásný model lodi Titanik a ilustrace i fotografie plavidel, které hrály větší nebo menší roli v této události. V navazujícím obchodě listujeme mezi nepřebernou spoustou publikací popisujících fenomén Titanik a zvažujeme, co nejlépe vystihuje tento smutný příběh.

Související

Není skladem
MM725-9
Měřítko 1:200
Délka 1350 mm
Šířka 140 mm

Model lodi Titanic je stavebnice největší dopravní lodí světa své doby.
Návrat na obsah