MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Bluenose je vítězná legenda kanadského lidu

Kanadský dřevěný škuner Bluenose postavila v roce 1921 loděnice Smith & Rhuland v Novém Skotsku na základě návrhu konstruktéra Williama Roue. Loď byla vytvořena pro závod o Mezinárodní trofej, který byl určen pro pracovní lodi, na rozdíl od Poháru Ameriky, který byl pro závodní plavidla.
Po zkušební plavbě v Mezinárodní ceně rybářů, kde výrazně všechny účastníky porazil, byl vybrán jako zástupce Kanady do závodu.

Slavná vítězství
V závodě v říjnu 1921 Bluenose porazil obhájce vítězství Elsie a následujícího roku porazil i Henryho Forda. Série závodů v roce 1923 s lodí Columbia dopadla nerozhodně. V následujících letech se zúčastnil několika závodů, ve kterých se mu nedařilo. V roce 1933 připlul na výstavu v Chicagu, kde reprezentoval Kanadu.

Bluenose na modely-lodi.cz
Archivní snímek Bluenose
Bluenose na modely-lodi.cz
Archivní snímek Bluenose v plné plavbě

V roce 1935 byl škuner vyslán na výstavu do Anglie, kde v regatě skončil na třetím místě. Po dalších dvou letech se zúčastnil regaty o Mezinárodní trofej v Massachusettsu. Po třech vítězstvích z pěti získal celkovou trofej.

Válka přerušuje vítěznou serii
Za války byla plavba škunerů riziková z důvodů velkého ohrožení německými ponorkami. Proto byl Bluenose v roce 1942 prodán společnosti West Indies Trading Compady pro službu jako obchodní loď v Karibském moři, kde nebezpečí napadení ponorkou nebylo tak veliké.
Po několika letech provozu však v roce 1946 u Haiti najel na břeh, rozlomil se a záhy se potopil.

Trvalá pocta

Bluenose na minci, modely-lodi.cz
Deseticentová kanadská mince

Bluenose byl sice postaven pro závody, avšak většinu své kariéry strávil při lovu tresek u Newfoundlandu. Vždy závodil až po skončení rybářské sezony.
Škuner si svým krásným vzhledem a mnohými skvělými vítězstvími získal tak velké uznání u kanadského lidu, že jeho obraz byl umístěn na kanadskou minci i známku.

Bluenose na známce, modely-lodi.cz
Bluenose ujíždí svému soupeři

Zrození repliky
Ani po mnoha letech od potopení nevymizela tato loď z paměti Kanaďanů. Proto v roce 1963 nechala vláda Nového Skotska postavit věrnou kopii Bluenose, kterou pojmenovala Bluenose II.

Bluenose II na modely-lodi.cz
Překrásná Bluenose II

Při pohledu na model Bluenose II od Artesania Latina je vidět, že svou elegancí za svým vzorem nikterak nezaostává.


Návrat na obsah