MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Bluenose je vítězná legenda kanadského lidu

Kanadský dřevěný škuner Bluenose postavila v roce 1921 loděnice Smith & Rhuland v Novém Skotsku na základě návrhu konstruktéra Williama Roue. Loď byla vytvořena pro závod o Mezinárodní trofej, který byl určen pro pracovní lodi, na rozdíl od Poháru Ameriky, který byl pro závodní plavidla.
Po zkušební plavbě v Mezinárodní ceně rybářů, kde výrazně všechny účastníky porazil, byl vybrán jako zástupce Kanady do závodu.

Slavná vítězství
V závodě v říjnu 1921 Bluenose porazil obhájce vítězství Elsie a následujícího roku porazil i Henryho Forda. Série závodů v roce 1923 s lodí Columbia dopadla nerozhodně. V následujících letech se zúčastnil několika závodů, ve kterých se mu nedařilo. V roce 1933 připlul na výstavu v Chicagu, kde reprezentoval Kanadu.

V roce 1935 byl škuner vyslán na výstavu do Anglie, kde v regatě skončil na třetím místě. Po dalších dvou letech se zúčastnil regaty o Mezinárodní trofej v Massachusettsu. Po třech vítězstvích z pěti získal celkovou trofej.

Válka přerušuje vítěznou serii
Za války byla plavba škunerů riziková z důvodů velkého ohrožení německými ponorkami. Proto byl Bluenose v roce 1942 prodán společnosti West Indies Trading Compady pro službu jako obchodní loď v Karibském moři, kde nebezpečí napadení ponorkou nebylo tak veliké.
Po několika letech provozu však v roce 1946 u Haiti najel na břeh, rozlomil se a záhy se potopil.

Trvalá pocta

Bluenose byl sice postaven pro závody, avšak většinu své kariéry strávil při lovu tresek u Newfoundlandu. Vždy závodil až po skončení rybářské sezony.
Škuner si svým krásným vzhledem a mnohými skvělými vítězstvími získal tak velké uznání u kanadského lidu, že jeho obraz byl umístěn na kanadskou minci i známku.

Zrození repliky
Ani po mnoha letech od potopení nevymizela tato loď z paměti Kanaďanů. Proto v roce 1963 nechala vláda Nového Skotska postavit věrnou kopii Bluenose, kterou pojmenovala Bluenose II.

Při pohledu na model Bluenose II od Artesania Latina je vidět, že svou elegancí za svým vzorem nikterak nezaostává.


Návrat na obsah