MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Výročí záhadné ztráty atomové ponorky

V těchto dnech si připomínáme smutné 50. výročí ztráty jaderné ponorky třídy Skipjack USS Scorpion (SSN 589). Celkem 99 členů posádky zemřelo, když ponorka klesla 22. května 1968, asi 400 kilometrů jihozápadně od Azorských ostrovů do více než 3,5 km hlubiny a již se nikdy nevynořila.


Přesná příčina havárie nebyla nikdy nalezena. Mezi různými hypotézami, proč se ponorka nevratně potopila, byla možnost, že během nabíjení baterií vybuchl vodík, nebo náhodně explodovalo torpédo a uvažovalo se i o útoku Sovětů. Po dlouhém a pečlivém vyšetřování nezbylo námořní radě nic jiného než konstatování, že "přesná příčina ztráty Scorpionu nemůže být zjištěna."

Pátrání po objasnění katastrofy však neustalo ani v dalším období. Většina vyšetřovatelů se nakonec přiklonila závěru, že ztrátu ponorky způsobilo její vlastní torpédo, které se samovolně odpálilo a po určité vzdálenosti vyhodnotilo vlastní ponorku jako cíl, který pak zničilo.

USS Scorpion je jedna ze dvou jaderných ponorek, které americké námořnictvo ztratilo. Druhou byla USS Thresher. Rok 1968 byl pro ponorky vůbec špatným rokem. USS Scorpion byla jen jednou ze čtyř ponorek, které zmizely v tomto roce. Mezi dalšími byla izraelská ponorka INS Dakar, francouzská ponorka Minerve a sovětská ponorka K-129.

Zdroj: https://youtu.be/NJWHiPSvzh8

Návrat na obsah