MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Pen Duick - Tabarlyho loď a její model

Stavebnice modelu lodi Pen Duick  je jednou z řady hezkých modelů lodí od výrobce Artesania Latina. Tímto modelem si připomínáme legendu osamělého jachtingu - Erica Tabarlyho.  Odvážný Francouz pocházel z Bretaně. Každé prázdniny trávil v Trinité-sur-Mer, který je jedním z nejlepších francouzských přístavů. Jeho ideální okolí umožňovalo Tabarlymu postupně se seznamovat se všemi detaily a nástrahami ovládání plachetní lodě. Na jeho příkladu je názorně vidět, jak zdánlivě nedůležitá událost může navždy změnit život člověka. V roce 1936 zakoupil Tabarlyho otec Pen Duick.  Byl to právě kutr Pen Duick, na kterém Tabarly získal svůj životní vztah k moři, a který se stal předlohou pro náš model.
Loď druhou světovou válku sice přečkala, avšak byla v havarijním stavu. V roce 1956 se Eric rozhodl, že plavidlo opraví a uvede zase do provozu. Využil k tomu každé volné chvilky, kterou měl. Největším problémem byl trup, který byl z velké části prohnilý. Pomoci syntetické pryskyřice se mu však podařilo vše obnovit a v dubnu 1958 konečně vyplul s opravenou lodí na moře. Krásu této lodě můžeme obdivovat na modelu lodi Pen Duick.

Další osudy odvážného mořeplavce

V témže roce se dal na dráhu profesionálního námořníka a vstoupil do francouzského námořnictva. Po absolvování námořních škol byl vyřazen jako námořní poručík.
Závodní jachting jej stále více jej přitahoval. Aby mohl pomýšlet na dobré umístění v náročných závodech, postavil v roce 1963 novou loď, kterou pojmenoval Pen Duick II, na počest svému prvnímu plavidlu. Bylo to v květnu 1964 kdy, společně s dalšími 14 osamělými mořeplavci, vyplul na lodi Pen Duick II přes Atlantický oceán. Přihlásili se do závodu osamělých mořeplavců o nejrychlejší přeplutí Atlantiku. Mezi účastníky bylo i námořní eso Sir Francis Chichester - vítěz prvního ročníku. Hned na začátku se mu však porouchalo automatické kormidlo, takže závod se proměnil v peklo.
Eric Tabarly nemohl usnout na více než jeden a půl hodiny a jeho velkými nepřáteli bylo i neustálé vlhko a zima. Přes celkové vyčerpání však dovedl loď do cíle v americkém Newportu. V závodě zvítězil výkonem 27 dni 3 hodiny a 56 minut. Francis Chichester skončil druhý se ztrátou dvou dní.
V
následujících letech se plně a úspěšně věnoval účasti v řadě jachtařských soutěží. Pro tento účel postavil další lodi - Pen Duick III a trimaran Pen Duick IV. V roce 1985 odešel z aktivní námořní služby a o tři roky později byl povýšen na kapitána.
Svými činy i postavenými loděmi se trvale zapsal do dějin mořeplavby a model lodi Pen Duick je toho trvalou připomínkou.


Návrat na obsah