HOME - > Modely lodí Panart - > The Royal Caroline | San Felipe | Victory 1:78 | Amerigo Vespucci | Lynx
Americká válka za nezávislost (1775 - 1783) byl válečný konflikt mezi Spojenými státy americkými a Velkou Británií, kterým vyvrcholila americká revoluce. Původně se jednalo čistě o konflikt mezi Britským impériem a částí jeho amerických kolonií, po porážce britských vojsk v bitvě u Saratogy se však na stranu amerických povstalců přidaly i další státy: Nizozemí, Francie a Španělsko. Válka skončila osamostatněním všech 13 vzbouřených amerických kolonií, které vytvořily Spojené státy americké
Původ konfliktu
Průběh a důsledky konfliktu
Otevřené povstání vypuklo na území 13 kolonií v roce 1775 a v roce 1776 byla vyhlášena Deklarace nezávislosti. Velká Británie nedokázala povstání potlačit, byť ovládla některá pobřežní města a vyslala na kontinent poměrně silné jednotky. Loajální jí zůstala pouze malá část obyvatelstva 13 provincií, na rozdíl od obyvatel Kanady, které v drtivé většině stálo na straně Koruny. V roce 1783 válka skončila uznáním nového státu ze strany Velké Británie. Nutno však dodat, že i nadále přetrvávaly rozsáhlé spory mezi oběma zeměmi, zejména pokud šlo o námořní obchod a o stanovení hranic a rozdělení sfér vlivu na severoamerickém území, což posléze vyústilo v britsko-americkou válku (1812-1814).
Revoluční válka nevyřešila americký spor s Velkou Británií. Anglie odmítala přijmou ten fakt, že její vojenský potenciál byl poražen její bývalou kolonií -- spolu s jejím úhlavním nepřítelem Francií
Na začátku války 1812 se americké vojenské námořnictvo skládalo jen 17 lodi - osmi fregat, dvou brig, a sedm různorodých menších lodí včetně několika škunerů které získaly zkušenosti ve výlkách s Berbery.
Loďěnice proto rychle začaly stavbu lodí pro vládu a pro soukromé jednotlivce, kteří chtěli pomoci v této válce.
Americká pokladna se však ještě nezotavitla z výdajů americké revoluce a nemohla tak financovat
dostatečné množství lodí , aby uspokojila potřeby vojenského námořnictva. Ve stejnou dobu různí jednotlivci rozpoznali možnost výdělku a přijali pověření vlády postavit loď a tou pak zajmout nepřátelské plavidlo, jeho náklad nebo i loď se ziskem prodat. Lodi byly nazývány privateers" "korzár" a, byly nyzývány"první obranou americké svobody."
Tyto hbité lodi se nazývali škuner nebo Baltimore schooners dle místa stavby a byly vyzbrojeny od 6 do 12 dlouhými dvanáctiliberními děly.Mezi těmito první loďmi byl škuner LYNX. Postavil jej Thomas Kemp a osádku tvořilo čtyřiceti lidí.
Bohužel, byla zajata brity v ustí řeky Rappahannock anásledujícího jara zařazena do služby v královském loďstvu. Aby jeho jméno dále sloužilo americkým ideálům byla v loděnicích ve Washingtonu následující rok postavena loď nová.
Na paměť této krásné lodi i jejím obdivuhodným činnům byla postavena věrná replika lodi. Po spuštění na moře v červnu 2001 slouží jako plovoucí muzeum