MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Cutty Sark slaví 150 let od svého zrození
(S Modely-lodí.cz za Cutty Sark)
V rámci našich aktivit „S
Modely-lodi.cz za poznáním“ jsme se rozhodli známý klipr navštívit a přinést čtenářům aktuální informace, které by mohli využit při stavbě modelu.

V únoru 1869, před sto padesáti lety, začala v loděnicích na břehu řeky Clyde stavba legendárního klipru Cutty Sark. Letošní rok se tedy nese ve znamení oslav této události. Stavba lodě hmed po zahájení pokračovala rychle a již za rok se Cutty Sark mohla vydat na svoji první oficiální cestu do Číny. Bylo to v únoru 1869 a přivezla 1,3 milionů liber čaje, velké množství vína a dalších lihovin.
Cutty Sark byl jedním z posledních čajových kliprů, které byly postaveny a byl také jedním z nejrychlejších. Co je však možná nejpozoruhodnější, je jenom jednou z dvou lodí, které se podařilo zachránit do dnešních dnů.


Hannah Stocktonová, kurátorka Cutty Sark, říká: „Je velmi vzrušující oslavovat 150. výročí Cutty Sark, lodi která přežila bouře, rozbité kormidlo, zoufalství a nedávno i oheň, který byl díky projektu ochrany méně destruktivní, než by mohl být“. „Cutty Sark však přežila a návštěvníci mohou po celý tento rok shlédnout nejen expozici lodi, ale i mnoho dalších doprovodných akcí. Je to historická příležitost k návštěvě lodi.“

Úsilí o záchranu plavidla začalo v roce 1951 poté, co princ Phillip založil Společnost Cutty Sark, která si dala za cíl restauraci lodi. V roce 2007, při konzervačních pracích, vypukl na lodi požár a během několika hodin byly zničeny některé části dřevěné konstrukce. Více jsme o této události psali v článku Historie Cutty Sark.
Dodatečné náklady na opravu škod způsobených požárem byly kolem 10 milionů liber. Všechny nesnáze se však podařilo překonat a v dubnu 2012 se nová expozice Cutty Sark otevřela veřejnosti
.


Vstup do expozice je nedalekoPohled z úrovně paluby


Loď se vznáší v prostoruSíť lanoví na stěžniLanoví na paluběProhlídka pokračuje vnitřními prostoryŘada exponátů v podpalubíZpůsob uložení beden s čajem


Návštěvníci Cutty Sark se mohou vydat na palubu, ale i pod 963 tunovou loď, protože trup je zavěšen ve skleněném poli, tři metry od země.
Cutty Sark je v zahradě, kousek od dalších zajímavostí jakými jsou Královské muzeum Greenwich, Národní námořní muzeum a Královská observatoř Greenwich. Na malém prostoru je tak soustředěno velké množství pozoruhodných exponátů z námořní historie.Originál zvonu Cutty Sark


Vystavené exponáty mají pohnutou historii, která je u nich na informačním panelu popsána. Zvon Cutty Sark v roce 1903, když loď plula pod portugalskou vlajkou, ukradl sloužící důstojník. Posádka následně ukradla zvon z lodi Shakespeare, která kotvila nedaleko, protože plavit se na lodi bez zvonu bylo nemyslitelné. Jakmile v roce 1922 kapitán Dowman Cuty Sark koupil, pachatel loupeže se přihlásil a nabídl zpětnou výměnu. Tak se oba zvony dostaly zase zpět na lodě, ke kterým patřily.

Návrat na obsah