MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Vrak Kolumbovy lodi Santa Maria nebyl nalezen

Aktualizace o nová zjištění

Kolumbova loď Santa Maria nebyla nalezena.
Před několika měsíci jsme informovali, že podmořský archeology Barry Clifford vydal zprávu, že dospěl k závěru, že vrak, který v minulosti objevil, jsou zbytky vlajkové lodi Santa Maria z Kolumbovy flotily. Loď se potopila na štědrý den roku 1492 poblíž Cap Haitien na Haity.

V článku jsme publikovali i pasáže z Kolumbova deníku, aby bylo zřejmé, jak okolnosti této události popisuje samotný kapitán. Na základě uvedených informací jsme vyjádřili i jistou pochybnost (mírně řečeno) nad správností uvedeného prohlášení. Že jsme nebyli jediní, kteří pochybovali, naznačuje i zpráva UNESCO, která byla k této věci před několika dny vydána.
Ve zprávě se uvádí, že vrak byl nalezen dál od břehu, než se Santa Maria podle historických pramenů potopila. Rovněž některé konstrukční spojovací prvky, které byly na vraku nalezeny, naznačují, že tato loď byla postavena spíše v období 17. až 18. století a nikoliv v 15. nebo 16. století. Tomu by odpovídaly i nalezené známky měděného opláštění, což by rovněž datovalo vrak na konec 18. století.
Je uspokojivé zjištění, že o všem je dobré aktivně a samostatně přemýšlet.

Návrat na obsah