MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Jak se vyráběla indiánská kánoe
(S Modely-lodí.cz za poznáním)

Každý z nás jistě viděl mnoho filmů z dob osídlování severoamerického kontinentu. Obdivovali jsme indiány či lovce kožešin, jak se plaví na lehkých kánoích v nebezpečných peřejích řek. Z čeho a jak se vyráběly?

V Muzeu civilizace v kanadské Ottawě jsme měli možnost shlédnout  hezkou presentaci celého historického výrobního postupu.
Základem je kmen Břízy papírovité (Betula papyrifera), což je strom až 24 m vysoký, často více kmenný s nepravidelně vejčitou korunou. Je rozšířen po celém území Kanady a Aljašky.  Severoameričtí indiáni strom porazili a vodě odolnou kůru břízy užívali jako vnější potah svých kánoí. Tenká sloupnutá vrstva se dá také použít i jako papír nebo k výrobě drobných misek, dóz a podobně. Kůra byla základem, avšak bylo nutno vyrobit také žebra, připravit lýko na sešívaní jednotlivých částí a mnoho dalších věcí. Nemělo se zapomenout ani na ozdobné kresby.
Více uvidíte na následujícím videu.

Severoameričtí indiáni strom porazili a vodě odolnou kůru břízy užívali jako vnější potah svých kánoí. Tenká sloupnutá vrstva se dá také použít i jako papír nebo k výrobě drobných misek, dóz a podobně. Kůra byla základem, avšak bylo nutno vyrobit také žebra, připravit lýko na sešívaní jednotlivých částí a mnoho dalších věcí. Nemělo se zapomenout ani na ozdobné kresby.
Více uvidíte na následujícím videu
: https://www.youtube.com/watch?v=pr4IbfzWi24&feature=youtu.be

Návrat na obsah