MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Další doplňky -> Nářadí - Barvy Jotika Admiralty - Barvy Mantua - Laky - Plachty pro modely lodí  - Plány modelů lodí - Historické mapy

Historická mapa Pacifiku 1589 MP110

Historická mapa Pacifiku 1589 MP110

Popis výrobku

Mapa Maris Pacifici

Mapa Pacifikuiku je vytištěna na kvalitním papíře ve formátu A3.

Maris Pacifici, přesněji pojmenovaná Descriptio Maris Pacifici („Popis Tichého oceánu“), byla první mapou zobrazující převážně Pacifik, která byla vytištěna. Autor mapy byl Abraham Ortelius, který ji nakresliíl v roce 1589 na základě mapy Ameriky ze stejného roku od Franse Hogenberga. Některé detaily mapy mohly být ovlivněny spíše popisem Japonska z roku 1568 v rukopise od Vaza Dourada. Zemská pevnina znázorněna na jih od Pacifiku a Jižní Ameriky je reprezentací Terra Australis jak byly dobové představy.

Pozoruhodnou zvláštností této mapy je zobrazení lodi v popředí, vlevo od Jižní Ameriky.Tato loď, jak je zřejmé i z popisu na mopě, se jmenuje Victoria a je onou lodí, která jako první podnikla a dokončila plavbu kolem světa jako součást výpravy Fernão de Magalhãese. 10. srpna 1519 se vydalo pěti starých karavel ze Sevily na více než tři roky dlouhou plavbu kolem světa. V průběhu plavby se některá plavidla potopila. Na Filipínách výpravě zůstaly již jen 3 lodi a 150 mužů. Tam také byl při potyčce s domorodci zabit i velitel výpravy Fernão de Magalhãese. Lodě pak pokračovaly přes Borneo na Moluky, kde naložily koření pro španělského krále. Celou plavbu kolem světa dokončila jen jediná loď Victorie s celkem 19 muži na palubě. Do Španělska se vrátili 6. září 1522.

Detail z mapy

Historická mapa Pacifiku 1589 MP110
Návrat na obsah