MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
MODELY-LODI.cz
Dřevěné modely historických legend
Modely-lodi.cz
Přejít na obsah

Dědictví prince Filipa - Záchrana lodi Cutty Sark

Modely lodí | Dřevěné stavebnice | Modely-lodi.cz, Mantua, Occre, Amati, Corel, Artesania Latina
Vytvořil v Novinky, aktuálně ·
Britský princ Philip, vévoda z Edinburghu , zemřel ve věku 99 let. Byl označován jako námořni princ. Celý jeho život je spjat s Královským námořnictvem. Během druhé světové války získal vyznamenání za chrabrost.Vévoda byl patronem mnoha charitativních organizací, ale námořní komunita si jej  nejvíce pamatuje za jeho úsilí o záchranu a obnovu jediného čajového klipru, který se  na světě dochoval, Cutty Sark.

"Pravděpodobně bez jeho vize a vášně by tu loď dnes možná nebyla" řekl dr. Kevin Fewster, bývalý ředitel Královských muzeí v Greenwichi.

Kdysi to byla jedna z nejrychlejších lodí své doby a v roce 1953 převzal její záchranu vévoda z Edinburghu, jako prezident Cutty Sark Preservation Society. Byl to on, kdo  řídil záchranou a restaurační akci, která i přes devastující požár byla završena vystavením lodi v nádherné expozici v Greenwichi. Princ Filip měl  silný vztah k moři a Cutty Sark pro něj představovala slavnný věk plachet.Přispéjme k udržení tohoto odkazu i my stavbou modelů historických plachetnic.


Návrat na obsah